A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
Ratio and Rates with Fractions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How are rates and unit rates similar?
They both are fractions.
They both compare two different quantities of information.
They are not similar at all.
not here
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In a classroom of 30 kids there are 18 girls and 12 boys. What is the ratio of girls to boys?
3:2
9:15
2:3
6:15
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
One slice of pizza had 4 olives, 2 pieces of pepperoni, 2 onions and 3 mushrooms. What is the ratio of pepperoni to onions on this slice?
4:3
2:3
1:1
4:1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Soda is on sale 4 packs for $10. What is the unit rate? (i.e. how much is each pack)
$4.10
$2.50
$1.67
$0.40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Constant of Proportionality (Tables) Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade