Ratio and Rates with Fractions

Ratio and Rates with Fractions

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

8th Grade

16 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

7.RP.A.1--7th Grade TN

7.RP.A.1--7th Grade TN

7th Grade

10 Qs

Unit Rate from Graphs

Unit Rate from Graphs

7th Grade

12 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Double Number Lines

Ratios, Rates, Unit Rates, and Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratio and Rates with Fractions

Ratio and Rates with Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________

quantity

mass

unit rate

equivalent ratio

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How are rates and unit rates similar?

They both are fractions.

They both compare two different quantities of information.

They are not similar at all.

not here

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In a classroom of 30 kids there are 18 girls and 12 boys. What is the ratio of girls to boys?

3:2

9:15

2:3

6:15

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

One slice of pizza had 4 olives, 2 pieces of pepperoni, 2 onions and 3 mushrooms. What is the ratio of pepperoni to onions on this slice?

4:3

2:3

1:1

4:1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Soda is on sale 4 packs for $10. What is the unit rate? (i.e. how much is each pack)

$4.10

$2.50

$1.67

$0.40

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?