Rates with Fractions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
Mathematical Equivalence
OFF
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
64/35 teaspoons
35/64 teaspoons
28/5 teaspoons
5/28 teaspoons
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
76/9 km
16/19 km
9/76 km
19/16 km
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
15/13 liters per hour
13/15 liters per hour
65/12 liters per hour
12/65 liters per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jeff is making a paint where he is mixing red and blue paint. The table shows the different mixtures being used. What is the unit rate for the amount of blue paint to the amount of red paint?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Speed, Distance, and Time Formulas

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade