Rates with Fractions

Rates with Fractions

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Rate of Change Practice

Rate of Change Practice

8th - 9th Grade

22 Qs

5-7: Driving Data

5-7: Driving Data

11th - 12th Grade

20 Qs

unit rates

unit rates

7th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Rates with Fractions

Rates with Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Mathematical Equivalence

OFF

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

64/35 teaspoons

35/64 teaspoons

28/5 teaspoons

5/28 teaspoons

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

76/9 km

16/19 km

9/76 km

19/16 km

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

15/13 liters per hour

13/15 liters per hour

65/12 liters per hour

12/65 liters per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 7 pts

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)

$24 per pound

$1.50 per pound

$1 per pound

$6 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jeff is making a paint where he is mixing red and blue paint. The table shows the different mixtures being used. What is the unit rate for the amount of blue paint to the amount of red paint?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?