Calculating Unit Rate Using Fractions and Mixed Numbers

Calculating Unit Rate Using Fractions and Mixed Numbers

5th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quiz 1.2

Quiz 1.2

7th Grade

10 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Better Buy

Better Buy

6th Grade

8 Qs

Kadar/Rates

Kadar/Rates

8th Grade

10 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

7th - 9th Grade

12 Qs

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

6th Grade

10 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

10th Grade

10 Qs

Understand Rates and Unit Rates

Understand Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Calculating Unit Rate Using Fractions and Mixed Numbers

Calculating Unit Rate Using Fractions and Mixed Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Oreos $2.98 for 15.5 oz.

or

Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

64/35 teaspoons

35/64 teaspoons

28/5 teaspoons

5/28 teaspoons

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many kilometers of thread will it take to make 1 box?

76/9 km

16/19 km

9/76 km

19/16 km

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Oreos $2.98 for 15.5 oz.

or

Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

76/9 km

16/19 km

9/76 km

19/16 km

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 7 pts

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)

$24 per pound

$1.50 per pound

$1 per pound

$6 per pound