Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Calculating Unit Rate Using Fractions and Mixed Numbers
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
64/35 teaspoons
35/64 teaspoons
28/5 teaspoons
5/28 teaspoons
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many kilometers of thread will it take to make 1 box?
76/9 km
16/19 km
9/76 km
19/16 km
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
76/9 km
16/19 km
9/76 km
19/16 km
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
12 questions
Complex Fractions and Unit Rates Review
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Comparing Rates Word Problems
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Math Unit Rate
Quiz
•
6th Grade - University
8 questions
Better Buy
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios and Unit Price
Quiz
•
6th Grade - University
11 questions
Better Buy Unit Rate Whole Number
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Compare Rates Word Problems
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Better Buy Unit Rate Whole Number
Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals
Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia
Quiz
•
1st - 5th Grade