A group of 8 friends went to a basketball game. They each buy a ticket and decide to share a big bag of popcorn. One bag of popcorn cost $12.00. The total cost for all their tickets and one bag of popcorn was $84.00. How much did each person spend on a ticket?
Equation Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$9.00
$7.00
$12.00
$15.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You take out a loan from a bank for $3600. You plan to pay back 300 per week. Which equation would help you solve the number of weeks to pay back the loan?
3600 - 300w = 0
-3600w + 300 = 0
0 - 3600 = 300w
w + 3600 + 300 = 0
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Four friends bought pizza. They all split the cost evenly. The pizza was $16.00. The total bill came to $32.00. Which equation matches this story.
4 + 16 = 32
16-4 = 32x
16 + 4p = 32
4p + 16 = 32
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Paul bought a notebook for $2.50 and 3 pencils. He spent a total of $5.47. How much did each pencil cost?
$.99
$2.97
$7.97
$1.17
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Half of your baseball card collection got wet and was ruined. Bought 11 cards to replace some that were lost. How many did you begin with if you now have 31?
40
51
73
62
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Carly has already written 35 pages of a novel. She plans to write 12 additional pages per month until she is finished. What equation shows this situation?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The admission fee at a small fair is $1.50 for children and $4.00 for adults. On a certain day, $5,050 is collected. What equation would show this situation?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
MOY 8th Grade Mixed Review

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Equation Word Problems

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Linear Word Problems - Slope-Intercept and Standard Form

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
quiz grafik fungsi trigonometri

Quiz
•
11th Grade
12 questions
Match Word Problems to Equations

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Multi-Step Word Problems Test

Quiz
•
9th Grade - University
16 questions
Beginning Double Line Graphing

Quiz
•
9th Grade - University
9 questions
Angulos

Quiz
•
4th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade