The electricity used in a house on the coast of Maine was 1538 kilowatts during the month of September. During that month, a windmill supplied 925 kilowatts to the house. How many kilowatts were supplied by the power company?
Arithmetic Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
613 kilowatts
713 kilowatts
513 kilowatts
813 kilowatts
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An appliance warehouse delivered 37 refrigerators in one week. How many refrigerators remain in the warehouse if there were 85 in stock at the beginning of the week?
52 refrigerators
42 refrigerators
48 refigerators
58 refrigerators
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Determine the value of x which represents the width of the base.
Not sure
3 feet
9 feet
4 feet
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A 55-gallon drum of paint thinner is in an auto body shop. The shop used the following amounts during the month: 3 gallons, 9 gallons, 4 gallons, 14 gallons, and 2 gallons. How much is remaining?
23 gallons
32 gallons
22 gallons
33 gallons
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A room is 14 feet wide and 16 feet long and one floor tile measures 1 foot x 1 foot, how many tiles are needed to cover this floor?
30 tiles
32 tiles
220 tiles
224 tiles
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An 8 foot long, pressure treated, 6x8 post cost $9 and we need 50 posts to make a fence, what is the cost for fence post?
$72
$48
$400
$450
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A case of engine oil (12 bottles) sells for $60, what is the price per bottle?
$5
$6
$7
$8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Divide Mixed Numbers Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Mixed Numbers and Whole Numbers

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Perfect Squares and Square Roots

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality: Tables

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Topic 5 Assessment

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Fractions With Mixed Numbers

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Dividing Mixed Numbers and Fractions

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Linear Functions (A1.2.1.2.1)

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade