Arithmetic Word Problems

Arithmetic Word Problems

8th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Mixed Numbers and Fractions

Dividing Mixed Numbers and Fractions

6th Grade - University

20 Qs

Linear Functions (A1.2.1.2.1)

Linear Functions (A1.2.1.2.1)

9th Grade

12 Qs

STAAR Review!

STAAR Review!

7th - 9th Grade

13 Qs

Perfect Squares and Square Roots

Perfect Squares and Square Roots

7th - 8th Grade

20 Qs

Rational/Irrational Square roots

Rational/Irrational Square roots

8th Grade

18 Qs

Finding Constant of Proportionality from Tables

Finding Constant of Proportionality from Tables

7th Grade - University

20 Qs

Rates of Graph Stories

Rates of Graph Stories

8th - 10th Grade

12 Qs

Topic 5 Assessment

Topic 5 Assessment

6th Grade - University

13 Qs

Arithmetic Word Problems

Arithmetic Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The electricity used in a house on the coast of Maine was 1538 kilowatts during the month of September. During that month, a windmill supplied 925 kilowatts to the house. How many kilowatts were supplied by the power company?

613 kilowatts

713 kilowatts

513 kilowatts

813 kilowatts

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An appliance warehouse delivered 37 refrigerators in one week. How many refrigerators remain in the warehouse if there were 85 in stock at the beginning of the week?

52 refrigerators

42 refrigerators

48 refigerators

58 refrigerators

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Determine the value of x which represents the width of the base.

Not sure

3 feet

9 feet

4 feet

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 55-gallon drum of paint thinner is in an auto body shop. The shop used the following amounts during the month: 3 gallons, 9 gallons, 4 gallons, 14 gallons, and 2 gallons. How much is remaining?

23 gallons

32 gallons

22 gallons

33 gallons

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A room is 14 feet wide and 16 feet long and one floor tile measures 1 foot x 1 foot, how many tiles are needed to cover this floor?

30 tiles

32 tiles

220 tiles

224 tiles

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An 8 foot long, pressure treated, 6x8 post cost $9 and we need 50 posts to make a fence, what is the cost for fence post?

$72

$48

$400

$450

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A case of engine oil (12 bottles) sells for $60, what is the price per bottle?

$5

$6

$7

$8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?