Multiple Step Word Problems

Multiple Step Word Problems

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Consumer Math

Consumer Math

8th Grade

10 Qs

Problem Solving With Proportions

Problem Solving With Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Basic Percents

Basic Percents

6th - 7th Grade

20 Qs

Percent Proportion Word Problems

Percent Proportion Word Problems

6th Grade

12 Qs

One-Step Equation Word Problems

One-Step Equation Word Problems

6th Grade

10 Qs

Multi-Step Word Problems PM

Multi-Step Word Problems PM

6th - 8th Grade

10 Qs

Equations Unit Review

Equations Unit Review

6th - 8th Grade

20 Qs

Adding and Subtracting Multi-Step Word Problems

Adding and Subtracting Multi-Step Word Problems

8th Grade - University

20 Qs

Multiple Step Word Problems

Multiple Step Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Breanna's basic cell phone rate each month is $39.95. Add to that $6.95 for voice mail and $3.95 for text messaging. This past month Breanna spent an additional K dollars on long distance. Her total bill was $69.75. How much did Breanna spend on long distance?

$10.90

$18.90

$29.80

$40.70

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Belinda's mom gave her $58.75 to spend on hamburgers and drinks for a party. Hamburgers are $2.75 each. What is the largest number she can buy and still have at least $10 left over for drinks?

15

17

19

21

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Cynthia buys school lunch every day. She can either pay $495 the first day of school for the entire year, or pay $3 each day for 180 days. How much money will Cynthia save if she pays for the entire year at once?

$40

$41

$43

$45

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bella went to a carnival and played a game that involved throwing a basketball into a moving basket.  She made 43 baskets before time ran out.  When she was done, she earned 2 points for each basket she made.  At the prize counter, Bella was able to buy one prize for every 5 points she earned.  How many prizes was Bella able to buy? 

15

16

17

18

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

An adult ticket to the movie is $16.  A child’s ticket to the same movie is $9.  How much will it cost 3 adults and 6 children to go to the movie? 

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Jack has a goal of earning $500 by mowing lawns over the summer.  In June he earned $72.  He earned 3 times as much in July.  How much does Jack need to earn in August to reach his goal?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Jack wants to buy the same number of hats for 3 of his friends. He has $57 dollars, and each hat costs $5. What is the greatest number of hats that Jack can buy for each friend?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?