Interpret the Remainder Word Problems

Interpret the Remainder Word Problems

4th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Long Division Steps

Long Division Steps

4th Grade

10 Qs

Decimal Operations

Decimal Operations

5th - 6th Grade

17 Qs

Division with 2 digit divisors review

Division with 2 digit divisors review

5th Grade

13 Qs

4.NBT.6/4.OA.3

4.NBT.6/4.OA.3

4th - 5th Grade

16 Qs

Division Vocabulary

Division Vocabulary

4th - 5th Grade

9 Qs

5.NBT.6

5.NBT.6

5th Grade

10 Qs

synthetic division

synthetic division

10th Grade

13 Qs

Math Topic 5 Vocabulary

Math Topic 5 Vocabulary

4th Grade

10 Qs

Interpret the Remainder Word Problems

Interpret the Remainder Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A teacher needs to buy pencils for 78 students. A package comes with 8 pencils in each package. How many packages will the teacher need to give a pencil to every student?

How will you use the remainder?

Write as a fraction

Ignore it

Round up

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A coat factory had 29 coats.  If they wanted to put them into 6 boxes, with the same number of coats in each box, how many extra coats would they have left over?

3

5

4

2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of cupcakes cost $8.  If you had $35 and bought as many boxes as you could, how much money would you have left?

$3.00

$8.00

$4.00

$17.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A coat factory had forty-four coats. If they wanted to put them into seven boxes, with the same number of coats in each box, how many extra coats would they have left over? 44÷7= 6 r2

2 coats

6 coats

7 coats

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Adam bought thirty-four pieces of candy to give to five of this friends. If he wants to give each friend the same amount, how many pieces would he have left for himself? 34 ÷ 5=6r4

6

4

7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of cupcakes cost $7. If you had $20 and bought as many boxes as you could, how much money would you have left? 20÷7=2 r6

2

3

6

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How would you interpret the remainder to answer this question?

round up the quotient

ignore the remainder- the quotient is the answer

the remainder is the answer

make the remainder a fraction

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?