You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Unit Rate and Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
5.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a)
11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken
7
22
30
10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the word problem: If a car travels 60 miles in 1.5 hours, what is the average speed in miles per hour?
30 mph
40 mph
50 mph
60 mph
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of 50 to 200?
1:2
1:3
1:4
1:5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
21 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Unit Rate/ Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate Quizizz

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade