You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Rates and Proportion

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
5.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
Jeff ran 6 miles in 4 hours. At this rate, how many miles will he run in 6 hours?
Mathematical Equivalence
ON
6.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
Diana uses 30 grams of coffee beans to make 48 fluid ounces of coffee. When guests come, she makes 96 fluid ounces of coffee. How many grams of coffee beans does Diana use when she has visitors?
Mathematical Equivalence
ON
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?
3 busses
10 busses
13 busses
18 busses
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
6th Grade Milestone - Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Quiz
•
9th - 11th Grade
16 questions
Math 8 Unit 3: Finding and Applying Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
14 questions
Double Number Lines

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Unit Rate/ Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade