You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Proportions and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?
60 miles/hour
55 miles/hour
65 miles/hour
75 miles/hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a book has 300 pages and can be read in 10 hours, what is the reading rate in pages per hour?
30 pages/hour
25 pages/hour
35 pages/hour
40 pages/hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A tank can be filled with water at a rate of 150 liters in 3 minutes. What is the unit rate of liters per minute?
50 liters/minute
60 liters/minute
40 liters/minute
45 liters/minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Interpret Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade