An ice cream factory makes 120 quarts in 10 hours. How many quarts can be made in 3 hours?
Unit Rate Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 3 apples for $1.20. What is the price of 10 apples?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jack needs to repair 150 feet of fence. It took him 12 hours to complete the task. How many feet of fence could he repair each hour?
1,800
12.5
10
125
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Martin had 6 gallons of paint. He painted 12 doors. How many benches can he paint with the paint that is left?
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
A school janitor has mopped 1/3 of a classroom in 5 minutes. At what rate is he mopping?
____classrooms per minute
____ minutes per classroom
Choose both options
1/15 minutes per classroom
1/15 of a classroom per minute
15 classrooms per minute
15 minutes per classroom
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A grocery store clerk can scan 1 product every 1/2 of a second. At what rate can she scan products?
_____ products per second
1/2 products per second
2 products per second
1/2 seconds per product
2 seconds per product
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rate (Solving Word Problems)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Rate of Change

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
8 questions
Average Rate of Change

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Initial Value and Rate of change

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Average Rate of Change

Quiz
•
8th Grade
14 questions
Rate of Change

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Place Value - Decimals

Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade