Using the graph given, how much money would be given at 6 hours?
Rate and Graphs

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$12
$8
$16
$4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which graph is non-proportional?
A
B
C
D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this table proportional?
Yes
No
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Why does this graph show a non-proportional relationship?
Because it is proportional
It goes through the origin
It does not go through the origin
It is a straight line
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph shows the relationship between x, the weight in pounds, and y, the cost in dollars of sliced turkey.
How much would 9 pounds of sliced turkey cost?
$22.50
$54
$3.60
$2.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement below accurately represents the graph?
$100 is earned for each hour worked
$200 earned for every 2 hours worked
is the unit rate
$500 is earned for every 8 hours worked
$300 is earned after working 4 hours
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate in this proportional relationship?
60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
4.1.2 Using Tables, Graphs, and Equations Proportional Rel.

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
21 questions
Chandler graphing proportional relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
21 questions
Constant of Proportionality - Graphs & Tables (no equations)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rate of Change - Georgia Milestone Review

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Proportional vs Linear Relationships - Assessment

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportions Using Tables/Graphs

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade