Ratio and Rates with Conversion
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In a classroom of 30 kids there are 18 girls and 12 boys. What is the ratio of girls to boys?
3:2
9:15
2:3
6:15
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
One slice of pizza had 4 olives, 2 pieces of pepperoni, 2 onions and 3 mushrooms. What is the ratio of pepperoni to onions on this slice?
4:3
2:3
1:1
4:1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Soda is on sale 4 packs for $10. What is the unit rate? (i.e. how much is each pack)
$4.10
$2.50
$1.67
$0.40
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You are running a 10k. You run the first 2 kilometers in 13 minutes. At this rate, what will be your total time for the 10 kilometer race?
53 hours
65 minutes
130 minutes
32.5 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I can change numbers from fractions to decimals to percents. If I had 3/4, for example, that mean 3 divided by 4 is 0.75. What percent is that?
75%
0.75%
34%
750%
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of these is an example of a unit rate?
3 loaves of bread for $5.00
27 miles per hour
2 pounds for $6.99
120 miles in 3 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You know that 12 inches = 1 foot. Convert 60 inches to feet.
720 feet
5 feet
5 inches
72 feet
Tags
CCSS.5.MD.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
16 questions
Ch1: Measurement, Estimating
Quiz
•
University
11 questions
Operacions combinades ESO1
Quiz
•
12th Grade
15 questions
الكسور
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Proportions and Ratios
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratio & Proportion
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Baris dan deret aritmatika
Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Tes Diagnostik Matematika
Quiz
•
7th Grade
10 questions
EQUAZIONI DI PRIMO GRADO
Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
