Rate and Unit Rate Word Problems

Rate and Unit Rate Word Problems

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Better Buy!

Better Buy!

6th Grade

10 Qs

Unit Rate Skills Quiz

Unit Rate Skills Quiz

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

8th Grade

10 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Rate Word Problems

Rate Word Problems

6th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rate and Unit Rate Word Problems

Rate and Unit Rate Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Anthony Clark

Used 3+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Catalina made $45 by washing 9 cars. Jamie made $30 by washing 5 cars. Who made more money per car?

Catalina made more money per car.

Jamie made more money per car.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tilapia at Grocery Mary is on sale for $7.47 for 3 pounds. It is on sale at Food Shoppe for $5.10 for 2 pounds. Which store has a better deal? ($ per pound)

Grocery Mart has the better deal.

Food Shoppe has the better deal.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Michael ran 24 laps in 6 minutes. Sarah ran 20 laps in 4 minutes. Who runs at a faster pace? (laps per minute)

Michael runs at a faster pace.

Sarah runs at a faster pace.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the number of toys each class collected for the toy drive. Which class collected the most toys per student?

Class A collected the most toys per student.

Class B collected the most toys per student.

Class C collected the most toys per student.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The library printer can print 50 pages in 2 minutes. The office printer can print 60 pages in 3 minutes. Which printer can print the fastest? (Pages per minute)

The library printer can print the fastest.

The office printer can print the fastest.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Matt scores 126 points in 3 games. Johnny scores 153 points in 4 games. Who scores more points per game?

Matt scores more points per game.

Johnny scores more points per game.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Brianna bought 6 cookies for $7.50. Mason bought 5 cookies for $6.60. Who got the better deal? (Dollars per cookie)

Brianna got the better deal.

Mason got the better deal.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?