Who is running faster? (No need to do the calculations. Just interpret the information in the ratio tables).
Ratio and Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Nancy is running faster because it takes her less time to run.
Nancy is running faster because she has more time running the same distance.
Jarielys is running faster because it takes her less time to run the same distance.
Jarielys is running faster because runs for longer.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4 ice cream cones cost $10. What is the cost per ice cream cone?
$0.40
$2.50
$4
$2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 bags of Takis cost $5. What is the cost per bag?
$1.60
$1.67
$0.60
$3.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 bananas cost $0.99. At this rate, what do 5 bananas cost?
$2.99
$15.15
$3.03
$1.65
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Two quantities are in the ratio 7:3. If the sum of the quantities is 100, what is the larger quantity?
70
75
30
25
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the ratio of cats to dogs in a pet store is 3:4, and there are 12 cats, how many dogs are there?
16
15
14
13
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use ratio language to describe the relationship where for every 5 red marbles, there are 7 blue marbles.
There are 5 red marbles for every 7 blue marbles.
The ratio of red marbles to blue marbles is 5 to 7.
Both A and B
None of the above
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
19 questions
Ratio, Rate, Unit Rate and Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios and Rates Assessment

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Calc Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratio and Rates Test

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Bits & Pieces Review 2

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio and Rate Review

Quiz
•
6th Grade - University
19 questions
Rates and Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
21 questions
Proportion word problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade