You earn $60 for 8 hours work. What is the unit rate ($/hour)?
Compare Quantity Using Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$5.00/ 1 hour
$6.00/ 1 hour
$7.50/ 1 hour
$8.50 / 1 hour
Answer explanation
Remember to divide the numerator by the denominator.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
To compare two or more unit rates, find the ______ ______ of each.
unit rate
first rate
double rate
same numerator
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A factory can produce hockey pucks at a rate of 1 in 30 seconds. What is the unit rate per minute?
2 per minute
4 per minute
5 per minute
6 per minute
Answer explanation
X = = or 2 per minute
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.4
5.6
6.8
7.2
Answer explanation
120 x 15 = 250x so 1800 = 250x so 1800/250 = 250x/250 so 7.2 = x
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
True or False:
100 miles in 2 hours is an example of a unit rate
True
False
Answer explanation
A unit rate always has a denominator of ONE!
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Samuel, Emma, and Michael went to a candy store. They saw Judy buying 12 candy bars for $13.20. Can you help them figure out how much each candy bar costs?
$1.20 per candy bar
$1.00 per candy bar
$1.10 per candy bar
$1.30 per candy bar
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Imagine Charlotte, Daniel, and David are on a road trip. They notice the speedometer reads 50 miles per hour. This is an example of a ____________________________
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Unit Rates and Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Comparing Proportional Relationships (P.3)

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Unit rates and Percents

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade