Comparing Rates Word Problems

Comparing Rates Word Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio Tables and Equivalent Ratios

Ratio Tables and Equivalent Ratios

6th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Rates

Rates

9th - 12th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Comparing Rates Word Problems

Comparing Rates Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Compare the rates that each rental store charges per hour.

Water's Edge Rafts has a lower rate because they charge $6 per hour.

Water's Edge Rafts has a lower rate because they charge $5 per hour.

Ryan's Rafts has a lower rate because they charge $2.25 per hour.

Ryan's Rafts has a lower rate because they charge $15.00 per hour.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?

$1.18 per pound

$1.32 per pound

$10.62 per pound

$10.16 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices

or

Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices

Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento

Velveeta

They are equivalent

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is an example of a unit rate?

16 miles/6 days

15 words/30 seconds

$3.18/1 slice of pizza

$15.82/two movie tickets

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz.

or

Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Goldfish

Cheez-its

They are equivalent

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the unit price of each and choose the better deal.

Sara Lee

Butterball

They are equivalent

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which package is a better deal?

Pack 1

Pack 2

The packages are equivalent

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?