Juice boxes are sold in packs of 8 and packs of 14. The pack of 8 costs $8.08 and the pack of 14 costs $14.70. Which pack of juice boxes is a better buy? (Dollars per juice box)
Comparing Rates Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The 8-pack is a better buy.
The 14-pack is a better buy.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the cost per pound?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type in 7 minutes?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price per gallon?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A jet travels 530 miles in two hours. At this rate, how far can the jet travel in 11 hours?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. How many customers would you expect in 5 hours?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An ice cream factory makes 120 quarts in 10 hours. How many quarts can be made in 3 hours?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
16 questions
4.3 Constant of Proportionality

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Constant of Proportionality Skills

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade