Math TCAP Unit Rate Review

Math TCAP Unit Rate Review

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates 6th Summer

Ratios and Unit Rates 6th Summer

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Math TCAP Unit Rate Review

Math TCAP Unit Rate Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

Which statement correctly describes a unit rate?

Emily pays $1 for 5 drinks. The unit rate is $5 per drink.

Alan pays $8 for 4 pencils. The unit rate is $2 per pencil.

Karen pays $12 for 3 muffins. The unit rate is $15 per muffin.

Roberto pays $24 for 12 gallons of gas. The unit rate is $12 per gallon.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It takes a farmer 3/4 of a bag of seed to cover 1/2 of his field. Compute the unit rate in terms of bags per field.

1 1/4 bags per field

1 1/2 bags per field

3/8 bags per field

2/3 bags per field

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the Constant of Proportionality?

k=46

k=92

k=0.2

not proportional

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For a relationship to be proportional, the graphed line must be...

Circular

Curvey

Straight

Make a right angle

5.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth:​ (a)   11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken

7

22

30

10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Mrs.Erickson takes yoga classes and pays $90.00 for 6 classes.  How much is she paying per class?  (6.RP.2)

$10.00

$12.00

$15.00

$5.00

7.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Diana uses 30 grams of coffee beans to make 48 fluid ounces of coffee. When guests come, she makes 96 fluid ounces of coffee. How many grams of coffee beans does Diana use when she has visitors?

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?