Which statement correctly describes a unit rate?
Math TCAP Unit Rate Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
Emily pays $1 for 5 drinks. The unit rate is $5 per drink.
Alan pays $8 for 4 pencils. The unit rate is $2 per pencil.
Karen pays $12 for 3 muffins. The unit rate is $15 per muffin.
Roberto pays $24 for 12 gallons of gas. The unit rate is $12 per gallon.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It takes a farmer 3/4 of a bag of seed to cover 1/2 of his field. Compute the unit rate in terms of bags per field.
1 1/4 bags per field
1 1/2 bags per field
3/8 bags per field
2/3 bags per field
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the Constant of Proportionality?
k=46
k=92
k=0.2
not proportional
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
For a relationship to be proportional, the graphed line must be...
Circular
Curvey
Straight
Make a right angle
5.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a) 11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken
7
22
30
10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Mrs.Erickson takes yoga classes and pays $90.00 for 6 classes. How much is she paying per class? (6.RP.2)
$10.00
$12.00
$15.00
$5.00
7.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
Diana uses 30 grams of coffee beans to make 48 fluid ounces of coffee. When guests come, she makes 96 fluid ounces of coffee. How many grams of coffee beans does Diana use when she has visitors?
Mathematical Equivalence
ON
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade