Measurement Conversions Proportion

Measurement Conversions Proportion

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Using Ratios

Solving Using Ratios

6th Grade - University

10 Qs

Who wants a BETTER BUY?

Who wants a BETTER BUY?

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Price II

Unit Price II

9th - 12th Grade

8 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

14 Qs

Week 3 Recap: Rates

Week 3 Recap: Rates

12th Grade

15 Qs

Let's Make a Deal:  Unit Prices

Let's Make a Deal: Unit Prices

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

15 Qs

Measurement Conversions Proportion

Measurement Conversions Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Approximately, how many ounces are equivalent to 252 grams if 1 ounce equals 28.3 grams?

153 oz

7056 oz

9 oz

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

About how many liters is 5 quarts equivalent to, if 1 quart equals 0.9 liters?

3 L

5 L

10 L

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5

k=3.3333333

k=60

k=90

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion:

3

4

9

6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

p=31.3

p=308

p=924

p=532

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Oreos are $2.98 for 15.5 oz. or Chips Ahoy are $2.50 for 14 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?