Mrs. Soto can decorate 5 cupcakes in 2 minutes.
Which graph has a slope that best represents the
number of cupcakes per minute Mrs. Soto can
decorate?
Interpreting Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Soto can decorate 5 cupcakes in 2 minutes.
Which graph has a slope that best represents the
number of cupcakes per minute Mrs. Soto can
decorate?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Haydn makes $10 for every 2 glasses of
lemonade he sales. Which graph models a
relationship with the same unit rate?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Dixie pays $6 for 4 bags of chips. Which graph
has a slope that best represents the cost per bag of
chips Dixie purchased?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ethan drove 75 miles using 3 gallons of gas.
Which graph models a relationship with the same
unit rate?
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the graph shown?
Be sure to type your answer in the form (slope, y-axis label) per (x-axis label)!
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the graph shown? Be sure to type your answer in the form (slope, y-axis label) per (x-axis label)!
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the graph shown? Be sure to type your answer in the form (slope, y-axis label) per (x-axis label)!
18 questions
Linear Relationships
Quiz
•
7th - 8th Grade
17 questions
Reading Tables and Graphs
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Is it Proportional?
Quiz
•
8th Grade
18 questions
9.5 STAAR Review Linear Key Features
Quiz
•
9th Grade
12 questions
Algebra 1 EOC Reference Sheet
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Review: Slope & Rate of Change
Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Interpreting Slope as Unit Rate
Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
Linear Relationships Review
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade