Interpreting Unit Rate

Interpreting Unit Rate

8th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Functions (A) Review

Linear Functions (A) Review

8th Grade

17 Qs

Rate of Change

Rate of Change

9th Grade

15 Qs

3A-3 Practice

3A-3 Practice

8th - 9th Grade

12 Qs

Slope and Y-intercept of a GRAPH Real World

Slope and Y-intercept of a GRAPH Real World

8th Grade

15 Qs

Module 3 Practice Quiz

Module 3 Practice Quiz

8th - 9th Grade

15 Qs

Linear Relationships - Vocabulary

Linear Relationships - Vocabulary

7th - 8th Grade

10 Qs

Interpreting the Slope as a Rate (adding labels) Test Review

Interpreting the Slope as a Rate (adding labels) Test Review

8th Grade

12 Qs

Interpreting Unit Rate as Slope

Interpreting Unit Rate as Slope

8th Grade - University

10 Qs

Interpreting Unit Rate

Interpreting Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Soto can decorate 5 cupcakes in 2 minutes.

Which graph has a slope that best represents the

number of cupcakes per minute Mrs. Soto can

decorate?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Haydn makes $10 for every 2 glasses of

lemonade he sales. Which graph models a

relationship with the same unit rate?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dixie pays $6 for 4 bags of chips. Which graph

has a slope that best represents the cost per bag of

chips Dixie purchased?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ethan drove 75 miles using 3 gallons of gas.

Which graph models a relationship with the same

unit rate?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for the graph shown?

Be sure to type your answer in the form (slope, y-axis label) per (x-axis label)!

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for the graph shown? Be sure to type your answer in the form (slope, y-axis label) per (x-axis label)!

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for the graph shown? Be sure to type your answer in the form (slope, y-axis label) per (x-axis label)!

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?