Graph Unit Rate

Graph Unit Rate

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

6th - 8th Grade

15 Qs

Proportional or Nonproportional

Proportional or Nonproportional

8th Grade

21 Qs

Slopes and Y-Intercepts

Slopes and Y-Intercepts

8th Grade

20 Qs

Average Rate of Change - Word Problems

Average Rate of Change - Word Problems

9th - 11th Grade

18 Qs

Functions Review

Functions Review

8th Grade

15 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th - 8th Grade

20 Qs

8.EE.B.5

8.EE.B.5

8th Grade

15 Qs

Proportions: Tables and Graphs

Proportions: Tables and Graphs

7th - 8th Grade

17 Qs

Graph Unit Rate

Graph Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows how the number of pages Jeff reads is related to the number of hours he spends reading. If Jeff continues to read at the same rate as shown in the graph, how many hours would it take him to read 90 pages?

20

6

4.5

1.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

10 words/minute

15 words/minute

20 words/minute

19 words/minute

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

150 miles/hour

100 miles/hour

125 miles/hour

75 miles/hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

30 points/game

20 points/game

10 points/game

15 poins/game

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for this graph?

100

25

50

200

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement below accurately represents the graph?

$100 is earned for each hour worked

$200 earned for every 2 hours worked

is the unit rate

$500 is earned for every 8 hours worked

$300 is earned after working 4 hours

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for the rain fall?

2 cm per hour

1 cm per hour

1/2 cm per hour

4 cm per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?