You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Ratios Rates and Unit Rates Double Number Lines

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Ratios can be represented as... (Select ALL answers that apply!)
A/B
A to B
A : B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The double number line shows that a water park allows 18 people to go down their giant water slide in 3 minutes. How long would it take 12 people to go down the slide?
1 minute
2 minutes
3 minutes
No way to find out.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Refer to the double number line.
If Kim makes 8 loaves of bread, how many cups of raisins did she use?
4
12
16
24
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of red paint to yellow paint in a mixture is shown in the double number line above. How many teaspoons of yellow paint are in 4 batches?
20
4
12
15
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of red paint to yellow paint in a mixture is shown in the double number line above. How many teaspoons of yellow paint are in 4 batches?
20
4
12
15
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
17 questions
Rates & Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade