Compare the rates: 20 ounces for $2 vs. 30 ounces for $3
Real World Problem Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The unit rate for 20 ounces for $2 is $0.15 per ounce
20 ounces for $2 is a better deal than 30 ounces for $3
Both options have the same unit rate of $0.10 per ounce.
30 ounces for $3 is a better deal than 20 ounces for $2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the word problem: A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of the car's speed?
40 miles per hour
60 miles per hour
80 miles per hour
120 miles per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the word problem: A store sells 12 cans of soda for $6. What is the unit rate per can?
$0.50 per can
2 cans for $1
$5.00 per can
$1.00 per can
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use rates in real-life scenario: If you can run 2 miles in 20 minutes, how long will it take you to run 6 miles?
10 minutes
30 minutes
60 minutes
40 minutes
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use rates in real-life scenario: If a recipe calls for 2 cups of flour to make 12 cookies, how much flour is needed to make 36 cookies?
8 cups
6 cups
4 cups
2 cups
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Calculate the unit rate: 100 pages in 5 hours
10 pages per hour
20 pages per hour
30 pages per hour
40 pages per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the word problem: A bike travels 150 miles in 5 hours. What is the unit rate of the bike's speed?
20 miles per hour
30 miles per hour
40 miles per hour
50 miles per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Proportional Relationship 7RP2

Quiz
•
7th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Double Number Lines

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Envision 2-1 to 2-3 Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
7th 2-2 Unit Rates with Ratios and Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade