Real World Problem Unit Rate

Real World Problem Unit Rate

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Envision 2-1 to 2-3 Review

Envision 2-1 to 2-3 Review

7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Carnegie 6th M2T3 Assessment

Carnegie 6th M2T3 Assessment

6th Grade

12 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

5th - 6th Grade

15 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Complex Unit Rates

Complex Unit Rates

7th Grade

9 Qs

Real World Problem Unit Rate

Real World Problem Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Compare the rates: 20 ounces for $2 vs. 30 ounces for $3

The unit rate for 20 ounces for $2 is $0.15 per ounce

20 ounces for $2 is a better deal than 30 ounces for $3

Both options have the same unit rate of $0.10 per ounce.

30 ounces for $3 is a better deal than 20 ounces for $2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the word problem: A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of the car's speed?

40 miles per hour

60 miles per hour

80 miles per hour

120 miles per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the word problem: A store sells 12 cans of soda for $6. What is the unit rate per can?

$0.50 per can

2 cans for $1

$5.00 per can

$1.00 per can

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Use rates in real-life scenario: If you can run 2 miles in 20 minutes, how long will it take you to run 6 miles?

10 minutes

30 minutes

60 minutes

40 minutes

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Use rates in real-life scenario: If a recipe calls for 2 cups of flour to make 12 cookies, how much flour is needed to make 36 cookies?

8 cups

6 cups

4 cups

2 cups

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Calculate the unit rate: 100 pages in 5 hours

10 pages per hour

20 pages per hour

30 pages per hour

40 pages per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the word problem: A bike travels 150 miles in 5 hours. What is the unit rate of the bike's speed?

20 miles per hour

30 miles per hour

40 miles per hour

50 miles per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?