In the equation y = 14x, what is the constant of proportionality?
Graphing Rates and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
y
x
14
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Using the graph given, how much money would be given at 6 hours?
$12
$8
$16
$4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Keys made $90 in 5 hours. What is the unit rate?
$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ordered pair of Point E?
(4,7)
(3,7)
(7,4)
(7,3)
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for A in the table.
40
10
9
45
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Using the graph given, how much money would be earned at 30 hours?
$24
$28
$32
$40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
9 questions
Complex Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade