If one roll of masking tape costs $1.15, how many rolls can Emma buy with $5.75?
One Variable Equations Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
1.15(5.75) = x
5.75x = 1.15
1.15x = 5.75
x = 1.15/ 5.75
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in the package?
4x = 4.32
4.32x = 4
4(4.324) = x
4/ 4.32 = x
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Each pair of socks costs $2.50. if Ella buys 6 pairs, how much does she pay?
6x = 2.50
2.50 = 6x
6 = 2.50x
2.50(6) = x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Two hundred seventy-six people are seated in 12 identical rows for a performance of a school play. How many people are in each row? Let p be the number of people in each row.
p = 276 ÷ 12
p = 276 ⋅ 12
276p = 12
p = 12 + 276
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A $20 t-shirt is on sale for 1⁄10 off. How much money will Sierra save if she buys the shirt on sale? Let d be the number of dollars saved.
d = 20 ⋅ 1⁄10
d = 1⁄10 + 20
20d = 1⁄10
d = 10 ÷ 1⁄10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In 2010, a tree was 8 feet tall. In 2011 the tree was 14 feet tall. Which equation would be used to find how many feet the tree grew?
f + 8 = 14
f - 8 = 14
f/8 = 14
8f=14
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joey and four of his friends went out to eat. They decided to split the bill evenly. Each person paid $11.13. What was the total bill? Write an equation you could use to solve this equation. Use d as your variable.
d/4=$11.13
4d=$11.13
d/5=$11.13
5d=$11.13
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
One Step Equation Story Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
One Step Equation Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One-Step Equations Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
19 questions
Solve Two-Step Equations Real Life Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
One Step Equations - Word Problems

Quiz
•
7th Grade
13 questions
One Step Equation Word Problems Match

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
One Step Equations Story Problems

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
One Step Equations with Mr. J

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade