Solving Word Problems One-Step Equations Using Addition or Subtraction

Solving Word Problems One-Step Equations Using Addition or Subtraction

7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Math Equations Quiz

7th Grade Math Equations Quiz

7th Grade

10 Qs

Solving Equations by Adding or Subtracting

Solving Equations by Adding or Subtracting

7th Grade

15 Qs

7.2 Solving Equations Using Addition/Subtraction

7.2 Solving Equations Using Addition/Subtraction

5th - 9th Grade

17 Qs

Equations

Equations

7th Grade

15 Qs

Solving One-Step Equations by Adding or Subtracting

Solving One-Step Equations by Adding or Subtracting

9th Grade

10 Qs

Two-Step Equations

Two-Step Equations

6th - 8th Grade

10 Qs

One-Step Equations

One-Step Equations

7th Grade

13 Qs

One-Step Equations (+/- only)

One-Step Equations (+/- only)

6th - 7th Grade

14 Qs

Solving Word Problems One-Step Equations Using Addition or Subtraction

Solving Word Problems One-Step Equations Using Addition or Subtraction

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

To solve n + 23 = 65 you would...

add 23 to both sides of the equation.

add 65 to both sides of the equation.

subtract 65 from both sides of the equation.

subtract 23 from both sides of the equation.

Answer explanation

To solve n + 23 = 65, you would subtract 23 from both sides of the equation to isolate the variable n and find its value.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which equation can be used to solve this problem:Tye is cooking muffins. The recipe calls for 7 cups of sugar. She has already put in 2 cups. How many more cups does she need?

7 + 2 = x

x = 2 + 7

2(7) = x

2 + x = 7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There were 3 roses in the vase. Jessica cut some more roses from her flower garden. There are now 27 roses in the vase. How many roses did she cut?

24

30

42

Answer explanation

Jessica cut 24 roses from her flower garden to make the total number of roses in the vase 27 (27 - 3 initial roses = 24 roses cut). Therefore, she cut 24 roses.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Andrew has saved $55 toward the purchase of a Nintendo Switch. The Switch costs $145. Which equation represents the amount Andrew needs to save so he can buy the Switch?

55 + x = 145

145x = 55

55 - x = 145

145 (55) = x

Answer explanation

To find the value of x, we need to isolate x in the equation 55 + x = 145. By subtracting 55 from both sides, we get x = 90.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tyrell has saved $62 to buy a new phone. How many more dollars must Tyrell save if the cost of the phone is $89? Let d be the number of dollars Tyrell must still save?

62 + d = 89

62d = 89

d ÷ 89 = 62

d - 62 = 89

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which equation can be used to solve this problem: Mike bought five pens for a total of $20. How much did each pen cost?

5 + x = 20

x - 20 = 5

x/5 = 20

5x = 20

Answer explanation

Choose 5x = 20 as the correct equation since Mike bought 5 pens for $20, and we need to find the cost per pen.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which equation can be used to solve this problem: Each pair of socks costs $2.50. if Ella buys 6 pairs, how much does she pay (x)?

6x = 2.50

2.50 = 6x

6 = 2.50x

2.50(6) = x

Answer explanation

The correct equation is 2.50(6) = x because Ella buys 6 pairs of socks at $2.50 each, so the total cost is calculated by multiplying the cost per pair by the number of pairs.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?