To solve n + 23 = 65 you would...
Solving Word Problems One-Step Equations Using Addition or Subtraction

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
add 23 to both sides of the equation.
add 65 to both sides of the equation.
subtract 65 from both sides of the equation.
subtract 23 from both sides of the equation.
Answer explanation
To solve n + 23 = 65, you would subtract 23 from both sides of the equation to isolate the variable n and find its value.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which equation can be used to solve this problem:Tye is cooking muffins. The recipe calls for 7 cups of sugar. She has already put in 2 cups. How many more cups does she need?
7 + 2 = x
x = 2 + 7
2(7) = x
2 + x = 7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There were 3 roses in the vase. Jessica cut some more roses from her flower garden. There are now 27 roses in the vase. How many roses did she cut?
24
30
42
Answer explanation
Jessica cut 24 roses from her flower garden to make the total number of roses in the vase 27 (27 - 3 initial roses = 24 roses cut). Therefore, she cut 24 roses.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Andrew has saved $55 toward the purchase of a Nintendo Switch. The Switch costs $145. Which equation represents the amount Andrew needs to save so he can buy the Switch?
55 + x = 145
145x = 55
55 - x = 145
145 (55) = x
Answer explanation
To find the value of x, we need to isolate x in the equation 55 + x = 145. By subtracting 55 from both sides, we get x = 90.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tyrell has saved $62 to buy a new phone. How many more dollars must Tyrell save if the cost of the phone is $89? Let d be the number of dollars Tyrell must still save?
62 + d = 89
62d = 89
d ÷ 89 = 62
d - 62 = 89
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which equation can be used to solve this problem: Mike bought five pens for a total of $20. How much did each pen cost?
5 + x = 20
x - 20 = 5
x/5 = 20
5x = 20
Answer explanation
Choose 5x = 20 as the correct equation since Mike bought 5 pens for $20, and we need to find the cost per pen.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which equation can be used to solve this problem: Each pair of socks costs $2.50. if Ella buys 6 pairs, how much does she pay (x)?
6x = 2.50
2.50 = 6x
6 = 2.50x
2.50(6) = x
Answer explanation
The correct equation is 2.50(6) = x because Ella buys 6 pairs of socks at $2.50 each, so the total cost is calculated by multiplying the cost per pair by the number of pairs.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Solving One Step Equations

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Solving One Step Equations with Integers

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Solving Equations Using Addition or Subtraction Day 1

Quiz
•
7th Grade
11 questions
8.8C Solving Equations

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Solving Equations

Quiz
•
7th Grade
17 questions
One Step + and - Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Two Step Equations Review

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Solving Equations Steps

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade