Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in the package?
Equations Given a Word Problem

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4x = 4.32
4.32x = 4
4(4.324) = x
4/ 4.32 = x
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Each pair of socks costs $2.50. if Ella buys 6 pairs, how much does she pay?
6x = 2.50
2.50 = 6x
6 = 2.50x
2.50(6) = x
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Andrew has saved $55 toward the purchase of an IPOD. The IPOD costs $145. Which equation represents the amount Andrew needs to save to by the IPOD?
55 + x = 145
145x = 55
55 - x = 145
145 (55) = x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Two hundred seventy-six people are seated in 12 identical rows for a performance of a school play. How many people are in each row? Let p be the number of people in each row.
p = 276 ÷ 12
p = 276 ⋅ 12
276p = 12
p = 12 + 276
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A $20 t-shirt is on sale for 1⁄10 off. How much money will Sierra save if she buys the shirt on sale? Let d be the number of dollars saved.
d = 20 ⋅ 1⁄10
d = 1⁄10 + 20
20d = 1⁄10
d = 10 ÷ 1⁄10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sally bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an equation to solve this problem. Use c as your variable.
18c=6
c + 6= 18
c +18 = 6
3c=18
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4x = 44
x = 40
x = 11
x = 48
x = 176
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Solving One Step Equations With Word Problems

Quiz
•
8th Grade - University
11 questions
One Step Addition or Subtraction Word Problem

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
One Step Equation Word Problem

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
One Step Equation Word Problem Choose Operation

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
One-Step Word Problems

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
4th - 7th Grade
20 questions
Rational One Step Equations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations Rationals

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade