Solving Proportions Easy

Solving Proportions Easy

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

2 Step Equations

2 Step Equations

7th - 12th Grade

19 Qs

Algebra Proportions

Algebra Proportions

9th - 10th Grade

20 Qs

Unit 2 Part 2 Review Activity

Unit 2 Part 2 Review Activity

9th Grade

12 Qs

Geometry Diagnostic Test

Geometry Diagnostic Test

10th Grade

20 Qs

Review Solving Equations

Review Solving Equations

7th - 9th Grade

16 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

10th Grade

20 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

9th - 12th Grade

18 Qs

Unit 6.E (Part 1) CW: Solving Absolute Value Equations

Unit 6.E (Part 1) CW: Solving Absolute Value Equations

9th - 11th Grade

15 Qs

Solving Proportions Easy

Solving Proportions Easy

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Q1. How many days are there in a week?

A) 14

B) 7

C) 2

D) 112

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

#1 Hello World

3

4

12

8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
9
12
18
1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
2
12
108
18

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Q1. What is the result of 8 + 4?

1) 8

2) 9

3) 72

4) 12

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The cost of 50 apples is $25.00.  How much would 75 apples cost?

$12.50

$50.00

$37.50

$75.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for x

x=6

x =1/6

x = 7

x=9

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?