Proportion Problem Real Life

Proportion Problem Real Life

7th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Math Proportions Fortnite!

7th Grade Math Proportions Fortnite!

7th Grade

22 Qs

Ratios and Proportions Review

Ratios and Proportions Review

7th Grade

15 Qs

Proportional Tables and Graphs

Proportional Tables and Graphs

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality - Graphs & Tables (no equations)

Constant of Proportionality - Graphs & Tables (no equations)

7th Grade

21 Qs

Proportional or Nonproportional

Proportional or Nonproportional

8th Grade

21 Qs

Proportions and Ratios Test Review

Proportions and Ratios Test Review

6th - 7th Grade

18 Qs

Proportional and non-proportional relationships

Proportional and non-proportional relationships

8th - 9th Grade

15 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportion Problem Real Life

Proportion Problem Real Life

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Applying ratios and proportions in real-life scenarios: A map scale is 1 inch represents 10 miles. If two cities are 3.5 inches apart on the map, how far are they from each other in real life?

20 miles

35 miles

100 miles

3.5 miles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solving ratio problem: If a recipe calls for 2 cups of flour and 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?

4:5

2:3

3:2

1:2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solving ratio problem: If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the ratio of miles to hours?

120 miles/hour

40 miles/hour

80 miles/hour

60 miles/hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Identifying proportional relationships: If 5 apples cost $2.50, how much will 8 apples cost?

$3.00

$4.00

$6.50

$5.00

5.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The farmers market charges:

$6 for an 18-pack of organic eggs

Or

$3 for 12 organic eggs.

The prices ​ (a)   .

are not proportional

Are proportional

Could be either.

are spicy.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

a

b

c

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?