Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.
Proportional Reasoning: Tables, Equations

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How do you know if a graph is proportional?
The graph is a straight line.
The graph is a straight line that passes through the origin.
The line passes through the origin.
The graph is a curved line that does NOT pass through the origin.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this graph proportional?
Yes
No
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Why does this graph show a non-proportional relationship?
Because it is proportional
It goes through the origin
It does not go through the origin
It is a straight line
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the graph proportional?
yes
no
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement about this graph is most true?
It is proportional.
The cleaner uses 1 cup of vinegar to every 2 cups of cleaner
The cleaner uses 2 cups of vinegar for every 4 cups of cleaner
All of the above.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Proportional or Nonproportional?

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Proportional Graphs

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Identifying Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Proportional Relationships Review 8th grade

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Proportional vs Not Proportional

Quiz
•
8th Grade
12 questions
1.7 Proportional Relationships

Quiz
•
8th Grade
18 questions
Linear Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Find the slope

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade