Proportional Reasoning: Tables, Equations

Proportional Reasoning: Tables, Equations

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality and Unit Rates

Constant of Proportionality and Unit Rates

8th Grade

15 Qs

Proportional & Non-proportional

Proportional & Non-proportional

7th Grade

15 Qs

Proportional vs. Non-Proportional

Proportional vs. Non-Proportional

8th - 9th Grade

15 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

6th - 8th Grade

12 Qs

Is it Proportional?

Is it Proportional?

8th Grade

15 Qs

Proportional Reasoning: Tables and Graphs

Proportional Reasoning: Tables and Graphs

7th - 8th Grade

12 Qs

Identifying Proportional Relationships

Identifying Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Proportional Graphs

Proportional Graphs

7th Grade

12 Qs

Proportional Reasoning: Tables, Equations

Proportional Reasoning: Tables, Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.

$1.00 per pound

$3.60 per pound

$1.20 per pound

$1.10 per pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How do you know if a graph is proportional?

The graph is a straight line.

The graph is a straight line that passes through the origin.

The line passes through the origin.

The graph is a curved line that does NOT pass through the origin.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this graph proportional?

Yes

No

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Why does this graph show a non-proportional relationship?

Because it is proportional

It goes through the origin

It does not go through the origin

It is a straight line

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
12/3 = 16/p
12/16 = 3/p
12 + 16 = 3 + p
3/4 = 3/p

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is the graph proportional?

yes

no

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement about this graph is most true?

It is proportional.

The cleaner uses 1 cup of vinegar to every 2 cups of cleaner

The cleaner uses 2 cups of vinegar for every 4 cups of cleaner

All of the above.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?