Solve for x
Solving Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
x = 1/10
x = 10
x = 4
x = 5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?
6
12
3
8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
8 sweets cost 72 cents. How much do 6 sweets cost?
45
54
36
24
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?
$7.20
$6.40
$10.00
$9.60
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?
180 kg
240 kg
270 kg
360 kg
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Six movie tickets cost $240. How much do 2 movie tickets cost?
$30
$80
$60
$90
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Five apples cost 80 cents. Find the cost of 20 apples.
$6.00
$12.00
$9.00
$3.20
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Counting Money

Quiz
•
2nd Grade - University
19 questions
Solving Proportions Easy

Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Counting Coins Up to $5.00

Quiz
•
2nd Grade - University
20 questions
Counting Coins Under $1

Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Math Second Counting Money

Quiz
•
2nd Grade - University
20 questions
Counting Money

Quiz
•
2nd Grade - University
20 questions
Counting Money

Quiz
•
2nd Grade - University
20 questions
Comparing Money

Quiz
•
2nd Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade