Proportions Word Problems and Problems

Proportions Word Problems and Problems

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Linear Equations

Solving Linear Equations

8th Grade

11 Qs

Direct proportion

Direct proportion

7th Grade

8 Qs

Unit 2 Test Review

Unit 2 Test Review

7th Grade

15 Qs

Proportions/Similar Figure Review

Proportions/Similar Figure Review

7th - 8th Grade

15 Qs

Proportions and Conversions worded problems

Proportions and Conversions worded problems

8th Grade

10 Qs

Solving Real World Proportion Problems

Solving Real World Proportion Problems

7th Grade

8 Qs

Writing and Solving Proportions

Writing and Solving Proportions

7th Grade

10 Qs

Direct Proportions

Direct Proportions

8th Grade

10 Qs

Proportions Word Problems and Problems

Proportions Word Problems and Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?

2.5 cups milk

1.75 cups milk

2 cups flour

2.25 cups milk

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Danielle used 8 centimeters of tape to wrap 4 presents. How many presents did Danielle wrap if she used 30 centimeters of tape?

15 presents

16 presents

14 presents

13 presents

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sasha jarred 25 liters of jam after 5 days. How much jam did Sasha jar if she spent 7 days making jam?

35 jars

30 jars

25 jars

40 jars

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 3 pounds of apples costs $0.90, how much will 10 pounds cost?

$3.00

$2.50

$3.50

$2.25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Keith bought 4 shirts for $36. At this rate, what would his cost be for 7 shirts?

$63.00

$53.00

$43.00

$73.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

One bag of carrots costs $3. How many bags of carrots can you buy for $18?

10

12

6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Amanda bought 1 package of strawberries for $3. How many packages of strawberries can Willie buy if he has $12?

12

8

4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?