Proportional Relationships Intro

Proportional Relationships Intro

7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships Review

Proportional Relationships Review

6th - 7th Grade

16 Qs

Unit Rate and Proportional Relationships

Unit Rate and Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Proportionality from tables

Proportionality from tables

6th - 7th Grade

13 Qs

CAASPP Practice Participation Math 8

CAASPP Practice Participation Math 8

8th Grade

10 Qs

Graphing Quantitative Relationships

Graphing Quantitative Relationships

7th Grade - University

10 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

6th - 8th Grade

9 Qs

Unit 3.5 Assessment

Unit 3.5 Assessment

7th Grade

11 Qs

Equivalent Ratios Proportional Relationship

Equivalent Ratios Proportional Relationship

7th Grade

10 Qs

Proportional Relationships Intro

Proportional Relationships Intro

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does the table represent a proportional relationship?

yes

no

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows the cost C in dollars of w pounds of blueberries, a proportional relationship. Select all the true statements.

1 pound of blueberries costs $2.75

2.75 pounds of blueberries cost $1

5 pounds of blueberries cost $15.50

12 pounds of blueberries cost $33

The point (3,9) is on the graph of the proportional relationship

Answer explanation

Find the unit rate (cost of one pound) and/or use a table. TWO statements are correct.

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the weights of apples at a grocery store. Complete the RED box (weight of 2 apples) so that there is a proportional relationship between the number of apples and their weight.

Give the NUMBER ONLY, no units.

Answer explanation

To start, find the weight of ONE apple. This is your unit rate; it is also your constant of proportionality.

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the weights of apples at a grocery store. Complete the BLUE box (weight of 12 apples) so that there is a proportional relationship between the number of apples and their weight.

Give the NUMBER ONLY, no units.

Answer explanation

To start, find the weight of ONE apple. This is your unit rate; it is also your constant of proportionality.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A recipe for salad dressing calls for 3 tablespoons of oil for every 2 tablespoons of vinegar. The line represents the relationship between the amount of oil and the amount of vinegar needed to make salad dressing according to this recipe. The point (1, 1.5) is on the line. Label the vertical axis (BLUE box).

Oil (tablespoons)

Vinegar (tablespoons)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If there is a positive constant k so that the quantities x and y are related by the equation y=kx, then we say that y and x are in a _____ relationship.

complicated

equivalent

proportional

scale

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In the equation y=kx, the term k is called the...

equivalent ratio

constant of proportionality

cult of personality

scale drawing

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?