Math Inequality Word Problems

Math Inequality Word Problems

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Matching Word Problems Equations

Matching Word Problems Equations

5th Grade - University

14 Qs

Linear Inequality with Two Variables Word Problems

Linear Inequality with Two Variables Word Problems

9th Grade - University

11 Qs

Write Inequality from a Word Problem

Write Inequality from a Word Problem

7th - 9th Grade

6 Qs

Linear Inequality Word Problems and Graphing

Linear Inequality Word Problems and Graphing

9th Grade - University

13 Qs

Writing 2 Step Inequalities

Writing 2 Step Inequalities

9th Grade

13 Qs

Everything Inequalities

Everything Inequalities

7th Grade - University

10 Qs

Linear Inequality Two Variable Word Problems

Linear Inequality Two Variable Word Problems

9th Grade - University

12 Qs

Linear Inequality Word Problems

Linear Inequality Word Problems

9th Grade - University

14 Qs

Math Inequality Word Problems

Math Inequality Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which inequality represents:

5 times a number is not less than twice the number plus 9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jo needs to collect at least 1,000 signatures for a petition. He has 520 and wants to collect the same number each week. He has 6 more weeks. Which inequality represents this situation?

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jo needs to collect at least 1,000 signatures for a petition. He has 520 and wants to collect the same number each week. He has 6 more weeks. Which solution represents how many signatures Jo needs each week?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ann wants to spend at most $8.50 on school supplies. She needs to purchase a binder (costs $6.89) and wants to spend the rest on pens, which cost $0.59 each. Which inequality represents this situation, where x is the number of pens Ann can buy?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ann wants to spend at most $8.50 on school supplies. She needs to purchase a binder (costs $6.89) and wants to spend the rest on pens, which cost $0.59 each. What is the greatest amount of pens can Ann buy?

3

2.7

2

1.15

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Wes wants to spend under $15 on lunch. He decides to buy pizza slices, which cost $2.50 each and a two liter soda which costs $1.75. Which inequality represents this situation?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Wes wants to spend under $15 on lunch. He decides to buy pizza slices, which cost $2.50 each and a two liter soda which costs $1.75. What is the maximum number of pizza slices Wes can buy?

6

5

4

3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?