Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Equation to Solve Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
24-10=7x
24+7x=10
10+7x=24
10+x=14
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Roaming Cell Phone Company charges $15.00 per month plus $0.20 per minute of airtime usage. If Juanita uses x minutes of airtime, what is an equation that can be used to determine her monthly cell phone bill (C)?
C = 0.20x + 15
C =15 (0.20x)
C = 15 + x + 0.20
C = 0.20 + 15x
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?
0.5x+4=12
x+4=12
12-4=x
12-4=0.5x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A group of 3 friends each have video games at their home. Then each friend buys 5 more video games. Now the three friends have a total of 30 video games. How many video games did each friend start with?
3(x+5) = 30
x(3+5) = 30
5(x+3) = 30
30(3+5) = x
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Last season, I spent $2752 to see my team play 43 games. To see each game, I had to buy a ticket and pay $10 for parking. How much was each ticket?
10(x+43) = 2752
x(10+43) = 2752
43(x+10) = 2752
2752(43+x)=10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You mailed 20 identical Christmas cards weighing more than 1 ounce each. Mailing each card costs $.44 for the first ounce, plus .17 for each additional ounce. The postage for all cards totalled $15.60.
20(.17w) = 15.60
20(.44w) = 15.60
20(.17w + .44) = 15.60
20(.44w + .17) = 15.60
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You want to buy a new pair of shoes that costs $95.00. You have already saved up $27.00 and you plan to save $4 per week. How many weeks until you have enough money to buy the shoes?
68 weeks
17 weeks
91 weeks
64 weeks
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Create and Solve Equations

Quiz
•
9th Grade - University
18 questions
Real Number System Unit 1 Practice Test

Quiz
•
9th - 12th Grade
12 questions
Solving Equations Word Problems

Quiz
•
8th - 12th Grade
14 questions
Simple Equations Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
19 questions
Equation Word Problems With Missing Variable

Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
H7 End of Unit 5 Rehearse

Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Solving Equations- Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Create Equation Word Problem

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade