A Pencil cost Rs.7. How much do 3 pencil cost?
Solving Word Problem

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
21
28
10
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a person who runs a tea stall earns Rs 30 in a day, How much will he earn in 10 days?
3000
40
300
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If price of one chocolate is Rs.10.What is price of 5 chocolates?
50
500
15
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If price of one kg sugar is Rs.30. What is the price of 5 kg sugar?
150
35
300
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Weight, Length, and Capacity

Quiz
•
2nd - 5th Grade
20 questions
conversion of standard measurement

Quiz
•
5th Grade
19 questions
Converting Customary Units

Quiz
•
3rd - 5th Grade
15 questions
Converting Customary Units

Quiz
•
3rd - 6th Grade
15 questions
All measurement conversion

Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
5th Measurement

Quiz
•
5th Grade
17 questions
Customary Conversions

Quiz
•
5th Grade
19 questions
Units of Measurement

Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade