Solving Simple Word Problems

Solving Simple Word Problems

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Problem Solving

Problem Solving

6th - 8th Grade

16 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

9th - 12th Grade

20 Qs

Direct AND Inverse Variation Word Problems

Direct AND Inverse Variation Word Problems

9th Grade

17 Qs

7th Grade Math STAAR Review: Algebraic Relationships

7th Grade Math STAAR Review: Algebraic Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

5th - 8th Grade

20 Qs

Problem Solving

Problem Solving

6th - 8th Grade

16 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Multi-Step Equations Word Problems

Multi-Step Equations Word Problems

8th Grade

20 Qs

Solving Simple Word Problems

Solving Simple Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?

$30

$20

$60

$10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?

6

12

3

8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

8 sweets cost 72 cents. How much do 6 sweets cost?

45

54

36

24

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5 chocolate bars cost $ 1.50. How much do 20 chocolates bars cost?

$3.00

$8.00

$6.00

$12.00

5.

MATCH QUESTION

1 min • 1 pt

Match the cards to the correct unit rate.

5

9 goats ate 45 cobs of corn. How many cobs did each goat eat?

4

5 birds ate 15 sunflower seeds. How many seeds did each bird eat?

2

2 dogs ate 8 treats. How many treats did each dog eat?

3

3 cats drank 6 bowls of milk. How many bowls did each cat drink?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

$79.80

$13.30

$6.00

$13.31

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?

$7.20

$6.40

$10.00

$9.60

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?