Variable Relationships Tables and Graphs

Variable Relationships Tables and Graphs

7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.RP.2

7.RP.2

6th - 7th Grade

14 Qs

(Sponge) Proportional Graphs

(Sponge) Proportional Graphs

7th Grade

15 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

11 Qs

Linear Functions in Context

Linear Functions in Context

9th Grade

10 Qs

Unit rate/slope/ rate of change

Unit rate/slope/ rate of change

8th Grade

14 Qs

Interpret the meaning of Slope from a Graph

Interpret the meaning of Slope from a Graph

8th - 10th Grade

12 Qs

Linear Relationships

Linear Relationships

7th Grade

11 Qs

Variable Relationships Tables and Graphs

Variable Relationships Tables and Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality for the following graph?

80

20

40

160

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which graph represents a proportional relationship between x and y?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which table shows a proportional relationship between the distances on a map and the actual distances?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

According to the graph, what would be the cost of one ticket?

$25

$35

$50

$60

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Using the data in the table above, how much does 1 gallon of gas cost?

$3.50

$4.00

$4.50

$5.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement below accurately represents the graph?

$100 is earned for each hour worked

$200 earned for every 2 hours worked
is the unit rate

$500 is earned for every 8 hours worked

$200 is earned after working 3 hours

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for the rain fall?

2 cm per hour

1 cm per hour

1/2 cm per hour

4 cm per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?