What is the unit rate? 6 ounces for $3.60 for pistachios
Unit Rate Measurement Conversions

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$0.60 per ounce
0.60 ounces per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate? 300 miles for 15 gallons
20 gallons per mile
20 miles per gallon
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate? 368 miles on 16 gallons of gas
23 miles per gallon
23 gallons per mile
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How do we usually find unit rate?
Multiply
Divide
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.5 hours x how many miles per hour would equal 54 miles?
11 miles per hour
12 miles per hour
13 miles per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
With a unit rate of $70 per month, how much would electricity cost for a year?
$480
$700
$840
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
1 yard = ? feet
3 feet
12 inches
5280 feet
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Fractional Rates

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Place Value - Decimals

Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade