6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?
Solving Word Problems Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6
12
3
8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
8 sweets cost 72 cents. How much do 6 sweets cost?
45
54
36
24
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?
$7.20
$6.40
$10.00
$9.60
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?
180 kg
240 kg
270 kg
360 kg
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Bella is making a recipe that requires a certain ratio of sugar to flour. If she uses 16 cups of flour, how many cups of sugar does she need to maintain the ratio of 60:48?
3
15
20
10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
11. Nick walked ¾ of a mile in 12
minutes. How long would it take
him to walk three miles at this
pace?
18 minutes
75 minutes
48 minutes
58 minutes
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
While preparing for a triathlon, Janecia swims 8 minutes for every 20 minutes she bikes. If she swims 72 minutes, how long does she bike for?
180 minutes
144 minutes
92 minutes
80 minutes
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
22 questions
Data: Analyzing Graphs

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
7.RP.2a Checkpoint Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Representative and Biased Samples

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportion Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
17 questions
Intro to Systems of equations

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Proportion Word Problems

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade