Linear Equations Real World Problems

Linear Equations Real World Problems

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Setting Up Linear Equation Word Problems (Standard Form)

Setting Up Linear Equation Word Problems (Standard Form)

9th - 12th Grade

18 Qs

Writing Equations

Writing Equations

8th - 9th Grade

20 Qs

Hot Cheetos and Takis

Hot Cheetos and Takis

8th Grade

10 Qs

Independent & Dependent Variable (VA Math 8 SOL 8.16c)

Independent & Dependent Variable (VA Math 8 SOL 8.16c)

6th - 8th Grade

15 Qs

Slope Intercept Form

Slope Intercept Form

8th Grade

10 Qs

Writing Equations in 2 Variables

Writing Equations in 2 Variables

6th - 8th Grade

14 Qs

slope intercept story problems

slope intercept story problems

6th - 8th Grade

12 Qs

8th Grade Math Category #2

8th Grade Math Category #2

8th Grade

18 Qs

Linear Equations Real World Problems

Linear Equations Real World Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A holiday meal cost $12.50 a person plus a delivery fee of $30. Which equation represents the amount a holiday meal costs(y), including delivery, for x people?

y = 12.50 + 30x

y = 30 + 12.50x

y = 12.50 + 30

12.50x = 30

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the rate of change in the table?

3/2

2/3

-3/2

-2/3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the rate of change in the table?

3

2

2/3

3/2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the rate of change in the graph?

-6

-1/6

2

-4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write the equation.

y = 4x + 3

y = 4x -3

y = 3x + 4

y = 8x + 2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bob has $150 in his savings account and saves $40 per month.  Which equation represents the amount Bob has in his account after x months?

y = 150 + 40

y = 40x + 150

y = 150x + 40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A holiday meal costs $12.50 a person plus a delivery fee of $30.  Which equation represents the amount a holiday meal costs, including delivery, for x people?

y = 30 + 12.5x 

y = 12.5 + 30

y = 12.5 + 30x

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?