Standard Form of Linear Equation Word Problem

Standard Form of Linear Equation Word Problem

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quizizz - Math8 - Packet 17

Quizizz - Math8 - Packet 17

7th - 9th Grade

15 Qs

Writing Linear Equations

Writing Linear Equations

9th Grade

14 Qs

Standard Form

Standard Form

9th - 10th Grade

11 Qs

Writing Equations in Slope-Intercept Form

Writing Equations in Slope-Intercept Form

9th Grade

10 Qs

Cumulative Review for STAAR

Cumulative Review for STAAR

9th Grade

9 Qs

Slope-Intercept Word Problems (Set Up Only)

Slope-Intercept Word Problems (Set Up Only)

9th Grade

12 Qs

Slope & Graphing

Slope & Graphing

9th Grade

11 Qs

Writing the equation of a line given slope and y-intercept

Writing the equation of a line given slope and y-intercept

7th - 12th Grade

12 Qs

Standard Form of Linear Equation Word Problem

Standard Form of Linear Equation Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Priya is planning a movie night at her place and wants to buy popcorn AND pizza for her friends Luna and Noah. She has $45 to spend. One bag of popcorn costs $4, and one pizza costs $8. Write an equation that could be used to find a valid combination for as many bags of popcorn, x, and pizzas, y, as she can afford.

8x + 4y = 45

4x - 8y = 45

12xy = 45

4x + 8y = 45

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Harper, Anika, and Aiden were volunteering at a local basketball game. The tickets were priced at $5 for students (x) and $7 for adults (y). If they managed to collect $500 from ticket sales, write an equation that represents this scenario.

7x+5y=500

y=7x+500

5x+7y=500

y=500x+7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Michael, Emma, and Ava are helping Dalyn sell girl scout cookies at a local fair. Dalyn sold 7 boxes of thin mints (x) and 12 boxes of tagalongs (y). If they collectively made $82 selling cookies, write an equation that represents the scenario.

7x+12y=82

12x+7y=82

7x+82y=7

y=7x+82

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You are selling drinks at the carnival to raise money. You sell lemonade for $2 per cup and orange drinks for $3 per cup. Your sales totaled $240. Let x be the number of cups of lemonade and y be the number of orange drinks.


Write an equation to represent the situation

2x - 3y = 240

3y - 2x = 240

2x + 3y = 240

2 + 3 = 240

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A holiday meal costs $12.50 a person plus a delivery fee of $30. Which equation represents the amount a holiday meal costs, including delivery, for x people?

y = 12.5x + 30

y = 12.5 + 30

y = 12.5 + 30x

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a pet store, it costs $5 to wash a cat and $7.50 to wash a dog.  Last week, the store made $60 from washing cats and dogs.  If 6 cats were washed, write and solve a linear equation to find how many dogs were washed.

2 dogs

3 dogs

4 dogs

not enough information

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

A football team scores 63 points. All of the points come from field goals (x) worth 3 points and touchdowns (y) worth 7 points. Write an equation in standard form that represents this situation. Then convert it to slope-intercept form. Select the correct standard form and slope-intercept form.

3x + 7y = 63

7x + 3y = 63

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?