A hotel offers two activity packages. Package A costs $192 and includes 3 hours of horseback riding and 2 hours of parasailing. Package B costs $213 and includes 2 hours of horseback riding and 3 hours of parasailing. Which system of equations below could be used to solve for the price of each hour of horseback riding and parasailing?
Real World Application System of Equations

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3h + 3p = 192
2h + 2p = 213
2h - 2p = 192
3h - 3p = 213
3h - 2p = 192
2h - 3p = 213
3h + 2p = 192
2h + 3p = 213
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A hotel offers two activity packages. Package A costs $192 and includes 3 hours of horseback riding and 2 hours of parasailing. Package B costs $213 and includes 2 hours of horseback riding and 3 hours of parasailing. What is the cost of one hour of each activity?
$20 for horseback riding, $61 for parasailing
$25 for horseback riding, $56 for parasailing
$30 for horseback riding, $51 for parasailing
$35 for horseback riding, $46 for parasailing
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. Which system of equations below represents how you could find the cost of each mango and apple?
5m + 3a = 18
3m + 8a = 14.50
5m + 8a = 18
3m + 3a = 14.50
8m + 3a = 18
3m + 5a = 14.50
8m + 5a = 18
3m + 3a = 14.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. What is the price of each mango and apple?
$1.25 per mango, $2.25 per apple
$1.50 per mango, $2 per apple
$1.75 per mango, $1.75 per apple
$2 per mango, $1.50 per apple
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A toy store worker packed two boxes of identical dolls and plush toys for shipping. One box held 3 dolls and 4 plush toys, and the box weighed 27 ounces. Another box held 2 dolls and 3 plush toys and weighed 19 ounces. Which system of equations listed below can be used to find how many ounces each item weighs?
2x + 3y = 27
3x + 4y = 19
3x + 4y = 27
2x + 3y = 19
3x + 3y = 27
2x + 4y = 19
2x + 4y = 27
3x + 3y = 19
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A toy store worker packed two boxes of identical dolls and plush toys for shipping. One box held 3 dolls and 4 plush toys, and the box weighed 27 ounces. Another box held 2 dolls and 3 plush toys and weighed 19 ounces. How much does each doll weigh?
Each doll weighs 3 ounces.
Each doll weighs 4 ounces.
Each doll weighs 5 ounces.
Each doll weighs 6 ounces.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kensington's talent show will feature 12 solo acts and 2 ensemble acts. The show will last 90 minutes. The 6 solo performers judged best will give a repeat performance at a second 60-minute show, which will also feature 2 ensemble acts. Each solo act lasts x minutes, and each ensemble act lasts y minutes. Which system of equations below could be solved to find the length of each act?
6x + 2y = 90
12x + 2y = 60
6x - 2y = 90
12x - 2y = 60
12x + 2y = 90
6x + 2y = 60
12x - 2y = 90
6x - 2y = 60
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Create Equations from Real-Life Algebra Scenarios

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Ratio, Fractions and Percentages

Quiz
•
7th - 10th Grade
14 questions
Systems of Equations: Application (2)

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Application of Systems of Equations

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Application of Systems of Equations

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Application Equations

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Real-World Linear Equations: Modeling Costs & Revenue

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Simple Probability

Quiz
•
11th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade