Equations Problems

Equations Problems

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Equations: Word Problems and Beyond

Linear Equations: Word Problems and Beyond

9th Grade

15 Qs

Construct Linear Functions 5.3

Construct Linear Functions 5.3

7th - 9th Grade

12 Qs

Writing Linear Equations

Writing Linear Equations

9th - 10th Grade

20 Qs

6.4 HW Transforming Linear Functions

6.4 HW Transforming Linear Functions

8th - 9th Grade

18 Qs

Systems Matching Real-World Problems

Systems Matching Real-World Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

XY-Tables, Functions, Graphing, Writing Equations

XY-Tables, Functions, Graphing, Writing Equations

8th - 10th Grade

15 Qs

Systems: Word Problems

Systems: Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Writing Equations from Word Problems

Writing Equations from Word Problems

9th - 12th Grade

10 Qs

Equations Problems

Equations Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The length of a rectangle is 3 times its width. If the width is increased by 2 cm and the length is increased by 4 cm, its area will be doubled. Find the original dimensions of the rectangle.

7cm by 21cm

6cm by 18cm

5cm by 15cm

4cm by 12cm

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Each month, Olin’s cell phone plan costs $34.99, plus $12.95 per GB of data that he uses. His bill this month was $60.89. Which equation can be used to find the amount of data (d) Olin used this month?

34.99d +12.95 = 60.89

34.99 + d = 60.89

34.99 - 12.95d = 60.89

34.99 + 12.95d = 60.89

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A T-shirt design company charges your team an initial fee of $25 to create the team's design. Each t-shirt printed with your design costs an additional $8. The equation for this situation is y = 8x + 25. What is the y-intercept in context.

The additional fee of $8.

The initial fee of $25.

The additional fee of $25.

The initial fee of $8.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In order to join an online learning community, there is a $20 startup fee and a $5 monthly fee. Write an equation that models this situation.

y = 20x + 5

y = 5x + 20

y= -5x + 20

y = 5x - 20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Toby is buying pet supplies for his dog. He purchases 3 bags of treats and x bags of dog food. The treats were on sale for $4.50 each. The bags of food were $26 each. Which equation can be used to determine the total amount of money Toby spent on supplies for his dog.

y = 13.50 + 26x

y = 3x + 30.50

y = 4.50 + 26x

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which situation can be represented by the equation y = 8x + 42.5

Emily plans to take art classes to learn how to paint. She spends $42.50 on supplies at Hobby Lobby and $8.00 on supplies at Michaels. What is y, the total amount spent after buying x supplies?

Ari has $42.50 in her bank account. She spends $8.00 on Christmas gifts for each of her AVID mentees. How much total money, y, does Ari have in her account after buying x, gifts?

Christine buys some movie tickets for $8.00 each. Then she spends $42.50 on snacks at the concession stand. What is y, the total amount spent after buying, x, tickets?

Stephen is a baker and sells birthday cakes. He spends $42.50 on ingredients, then charges $8.00 per cake. What is y, the total amount earned after selling x, cakes?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The temperature where Cally lives is 73℉ and is falling 2℉ per hour. Which of the following equations can be used to determine how many hours (h) it will take for the temperature to drop to 65℉?

73 - 2h = 65

73 - 65 = 2h

65 - 2h = 63

2h - 73 = 65

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?