Standard Form Equations Word Problem System

Standard Form Equations Word Problem System

9th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Expressions, LCM, GCF, Distributive Property

Expressions, LCM, GCF, Distributive Property

6th Grade - University

11 Qs

Solve Ration and Proportions

Solve Ration and Proportions

10th Grade - University

17 Qs

Solving Systems Using Matrices

Solving Systems Using Matrices

9th - 12th Grade

12 Qs

Applications of Systems (LT 14)

Applications of Systems (LT 14)

9th - 12th Grade

10 Qs

Solve the System of Equations

Solve the System of Equations

9th Grade - University

10 Qs

A1 Unit 5 assessment

A1 Unit 5 assessment

9th Grade

13 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

9th - 12th Grade

16 Qs

Unit #7 System of Equations Word Problems

Unit #7 System of Equations Word Problems

9th Grade

10 Qs

Standard Form Equations Word Problem System

Standard Form Equations Word Problem System

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sam ordered 4 tacos and 5 enchiladas for lunch at the restaurant. His bill came to $10.80. Which equation matches the given situation?

4x + 3y = 8.10

4x + 5y = 10.80

4x - 5y = 10.80

4x + 10.80y = 5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

Step 3) SOLVE the SYSTEM:

x + 2y = 10.25

x + 4y = 18.57

What is the cost for a soda (x) and a slice of pizza (y)?

The cost of a soda is $1.75.

The cost of a slice of pizza is $4.25.

The cost of a soda is $4.25.

The cost of a slice of pizza is $1.75.

The cost of a soda is $10.25.

The cost of a slice of pizza is $18.75.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 4 pts

Eden sold 11 packages of sugar cookies and 3 packages of oatmeal cookies for a total of $208.  Danna sold 1 package of sugar cookies and 14 packages of oatmeal cookies for a total of $266.  What is the cost of one package of sugar cookie dough (x) and one package of oatmeal cookie dough (y)?

11x + 3y = 208

x + 14y = 266

x + 3y = 208

11x + 14y = 266

x + y = 208

x + y = 266

3x + 11y = 208

14x + y = 266

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the 1st step to solving a systems of equations word problem?

Solve the system using the Substitution or Elimination

Write 2 linear equations to create a system

Define the variables (x and y)

Write answers with labels (in context of the problem)

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When writing system of equations, they will be written in either Slope-Intercept form (y = mx + b) or Standard form (Ax + By = C)

TRUE

FALSE

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When SOLVING a system of equations, you can CHOOSE to use either Substitution method or Elimination method.

TRUE

FALSE

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 4 pts

Step 2) WRITE 2 EQUATIONS for the SYSTEM:

At Sam’s pizza a soda and 2 slices of everything pizza cost $10.25.  At Two Cousin’s a soda and 4 slices of everything pizza cost $18.75.  What is the cost for a soda (x) and a slice of pizza (y)?

x = 10.25

y = 18.75

x + 2y = 18.75

x + 4y = 10.25

y = 2x + 10.25

y = 4x + 18.75

x + 2y = 10.25

x + 4y = 18.75

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?