Coca-Cola $1.29 for 1.25 L
or
Pepsi $2.49 for 2L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Math Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Pepsi
Coca-Cola
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz.
or
Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Goldfish
Cheez-its
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is a rate?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate (how many avocados per bag):
42 avocados in 7 bags
7 avocados/bag
6 avocados/bag
7 bags/avocado
14 avocados/bag
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate (how many minutes per video):
24 minutes to watch 4 videos
4 minutes/video
4 videos/minute
6 minutes/video
8 minutes/video
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jane is buying coffee. Coffee Shop A sells 30 ounces for $9.95, and Coffee Shop B sells 12 ounces for $3.50. Which coffee shop is cheaper per ounce?
because they are selling more coffee in total.
because their unit price is $0.29 per ounce, whereas B's is $0.33 per ounce.
because their unit price is $0.29 per ounce, and A's is $0.33 per ounce.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Interpreting Graphs of Functions

Quiz
•
8th - 10th Grade
13 questions
Solve Unit Rate Problem

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Quiz
•
9th - 11th Grade
10 questions
Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate and Unit Price

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade