5 boxes of candy costs $12.54. What is the unit price of one candy bar?
Ratios and Unit Price Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2.50
400000000
78.0
678
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?
3 inches
1.5 inches
5 inches
2.8 inches
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which represents the relationship of oranges to total fruit?
2:6
2:4
4:6
4:2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A comparison of two quantities (amounts)
Ratio
Proportion
Rate
Multiplicative Relationship
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Kimberly pays 15 dollars for 3 books, how much does she pay for 1 book?
$5
$4
$2
$1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Distance, Rate, and Time

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Speed, Distance, and Time Formulas

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
7th Unit rates,proportional,complex fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
5th Grade Georgia Milestones Assessment

Quiz
•
4th - 6th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Finding the Average Speed

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade