Ratios, Rates, Unit Rate and Proportions

Ratios, Rates, Unit Rate and Proportions

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

unit rates and proportions

unit rates and proportions

7th - 8th Grade

18 Qs

constant rate of change

constant rate of change

7th Grade

10 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Rate of Change in Tables

Rate of Change in Tables

9th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

8th Grade

16 Qs

Proportions and Unit rates

Proportions and Unit rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Proportions and Unit Rates

Proportions and Unit Rates

7th Grade

18 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rate and Proportions

Ratios, Rates, Unit Rate and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Each pack of paper has 125 sheets. Which teacher had the better buy?

Ms. Perry bought 3 packs for $14.00

Ms. Demarino bought 4 packs for $20.00

Ms. Gombos bought 8 packs for $27.00

Ms. Palermo bought 10 packs for $35.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sara drives 330 miles in 5 hours. What’s her rate?

650 miles per hour

335 miles per hour

66 miles per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A watermelon cost $3.24 for 3 pounds, what is the cost per pound?

$9.72

$1.08

$6.24

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?

16 customers

10.5 customers

7.5 customers

14 customers

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$3.60

$3.55

$3.40

$3.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

$4.95 per pizza

$5.75 per pizza

$7.25 per pizza

$6.50 per pizza

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?