Is the following a rate or a unit rate?
$5 per pound
Introduction to Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the following a rate or a unit rate?
$5 per pound
rate
unit rate
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate in minutes per page.
In 15 minutes, a person reads 30 pages.
2 minutes per page
1/2 minute per page
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rate is a
comparison of two quantitities
a comparison of two quantities with units
a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1
the number in front of the variable in an expression of equation
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a
comparison of two quantitities
a comparison of two quantities with units
a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1
the number in front of the variable in an expression of equation
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?
60 pages/minute
50 pages/minute
70 pages/minute
40 pages/minute
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Simplifying Ratios
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions
Quiz
•
7th Grade
18 questions
7R Unit 5 Test Review
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions
Quiz
•
7th - 9th Grade
21 questions
7R Unit 5 RRP Quiz Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade